středa 11. července 2012

Den léčivých studánek

Napsal: Lunwer


Období měsíce Nuin, tedy jasanu, byl odedávna považován za dělící období mezi dvěma světy, stejně jako samotný jasan, kterému je období zasvěcené. V tomto svátku, je stále patrná patronace bohyně Brigit nad celým krajem, a tak právě 2. března bylo datum zvolené pro tradiční keltský svátek, uctívání posvátných pramenů. Pro Kelty nebyla voda jen jedním z elementů, ale velmi často také branou – přelomem mezi dvěma světy. Mnoho Keltských bohů sídlilo právě v mlze nad jezery . Léčivé studánky se dodnes dochovaly v Keltských zemích a těší se velké úctě místních lidí. V tento čas lidé stále chodí k pramenům a zpívají jim písně, pokrývají je květy, bylinami i šperky. Často nalezneme ve studánce ještě dodnes vhozené mince nebo jiné předměty, které zde lidé zanechávají ve snaze, že tak de facto upozorní Bohy na svou přítomnost a že Bohové vyslyší jejich přání.
Dochované rituály se odrážejí v kruhu tradic, kdy mladé dívky, ale i ostatní lidé, tančí kolem studánky, drženi za ruce, tvoříce kruh. Tento tanec se pohyboval směrem vpravo. Po otevírání studánek následovala velká hostina zasvěcená Bohyni Brigit a jiným bohům posvátných vod.

Pokud někdy na vsi uvidíte tedy v tomto období procesí lidí, jak míří k říčkám, studánkám nebo jezerům, či vodáky otevírající řeky, pamatujte na fakt, že tento zvyk má mnohem starší kořeny.

Lunwer ap Óir sruthán